logo cariere meseriase
powered by tenaris silcotub
Cariere Tehnice
Profile ocupaționale

Topograf

Informații generate

Educație
Educație
Studii universitare
Salariu mediu
3000-6000 RON
Cod Holland
Cod Holland
RIC (Realist, Investigativ, Convențional)
COR
COR
(Codul Ocupațiilor din România)
311804
Alte Denumiri (RO/EN): Topograf/Surveyor; Tehnician topograf/ Survey Technician; Inginer topograf/Surveying engineer
*Aceste denumiri evidențiază diferite aspecte ale rolului și pot varia în funcție de industrie, specializare și nivel de experiență.
Un Topograf poate realiza:
Masuratori de teren pentru o constructie
1. Masuratori de teren pentru o constructie
Calcularea dimensiunilor unui deal
2. Calcularea dimensiunilor unui deal
Hartă a unei zone pe care a explorat-o
3. Hartă a unei zone pe care a explorat-o
Măsurători de teren pentru o cale ferată
4. Măsurători de teren pentru o cale ferată
Stabilirea granitelor dintre terenurile proprietarilor
5. Stabilirea granitelor dintre terenurile proprietarilor

Descriere

Un topograf este responsabil pentru măsurarea, analiza și cartografierea precisă a terenului și a caracteristicilor geografice. Folosind echipamente specializate, topograful efectuează măsurători detaliate ale reliefului, distanțelor și unghiurilor în teren. Aceste date sunt apoi utilizate pentru a crea hărți precise și pentru a oferi informații esențiale pentru proiectarea și dezvoltarea de construcții, planificarea urbană, monitorizarea schimbărilor în mediu și alte scopuri. Prin munca sa, topograful contribuie la înțelegerea și gestionarea eficientă a terenurilor și a resurselor naturale, precum și la protecția și conservarea mediului înconjurător.

Crezi că ai abilitățile și calitățile unui Topograf?

  • Aptitudini matematice. Matematica este esențială în topografie pentru a efectua calcule precise și pentru a interpreta datele colectate în teren.

  • Atenție la detalii. Capacitatea de a observa și de a măsura detalii mici în teren este importantă pentru a asigura exactitatea măsurătorilor și a datelor colectate.

  • Abilități tehnologice: Cunoștințe solide în utilizarea echipamentelor topografice moderne și a software-urilor asociate sunt necesare pentru a efectua măsurători și pentru a procesa datele în mod eficient.

  • Abilități de comunicare. Capacitatea de a comunica clar și eficient cu colegii și clienții este importantă în topografie pentru a transmite informații și pentru a colabora în proiecte de echipă.

  • Disponibilitatea de a lucra în aer liber. Multe dintre activitățile de topografie implică lucrul în aer liber, fie pe terenuri accidentate, fie în condiții meteo variate, astfel că o bună rezistență fizică și adaptabilitate la diverse medii de lucru sunt esențiale.

  • Gândire analitică. Abilitatea de a analiza datele și de a rezolva problemele complexe legate de teren și de măsurători, pentru a identifica soluții eficiente și practice.

  • Responsabilitate și corectitudine. Un topograf trebuie să fie responsabil și să acționeze în conformitate cu standardele etice și profesionale pentru a asigura integritatea și exactitatea lucrărilor sale.

  • Orientare spațială. Un topograf ar trebui să aibă o bună înțelegere a orientării în spațiu și să fie capabil să-și reprezinte mental forma și configurația terenului.

  • Răbdare și perseverență. În timpul măsurătorilor și al lucrului cu datele, pot apărea provocări și dificultăți. Este important ca un viitor topograf să fie răbdător și perseverent, să nu se descurajeze ușor și să caute soluții în fața obstacolelor.

  • Curiozitate și dorință de învățare. Domeniul topografiei este în continuă evoluție, iar noile tehnologii și metode de lucru apar în mod constant. Un elev ar trebui să fie curios și dornic să învețe mereu lucruri noi pentru a rămâne actualizat și pentru a-și îmbunătăți continuu abilitățile și cunoștințele în acest domeniu.

Atribuțiile tipice ale unui Topograf

Ți-ar plăcea să poți face astfel de activități?

  • Măsurători de teren. Topograful merge pe teren și folosește unelte speciale pentru a măsura cât de mare este o colină, cât de departe este o clădire sau cât de adânc este un râu.

  • Desenarea hărților. După ce a măsurat terenul, topograful desenează hărți pentru a arăta altora cum arată locul. Aceste hărți pot fi folosite pentru a planifica construcții, pentru a identifica proprietățile sau pentru a explora locuri noi.

  • Ajutor la construcții. Topograful oferă indicații constructorilor despre locul exact în care ar trebui să construiască drumuri, poduri sau cladiri.

  • Stabilirea granitelor dintre terenuri. Uneori oamenii se ceartă despre cine deține ce teren. Topograful vine și măsoară exact unde se termină un teren și începe altul pentru a rezolva astfel de dispute.

  • Creează hărți pentru aventurieri. Dacă vrei să mergi într-o excursie într-o zonă sălbatică, poți folosi hărți făcute de topografi. Aceste hărți arată cum arată terenul pentru a putea naviga în siguranță.

Cum poți deveni Topograf?

Educație

Pentru a deveni Topograf ar trebui sa urmezi un liceu cu profil real, in care sa aprofundezi matematica, fizica si geografia. Ulterior, sunt necesare studii universitare in inginerie geodezică.

*Resurse utile: Registrul National al Calificarilor din Romania; Optiuni.ro; admitereliceu.ro

Unde poți lucra ca Topograf?

Mediul de lucru

Mediul de lucru al unui topograf presupune un amestec între activități în aer liber și munca de birou. Pe teren, topografii își desfășoară activitățile de măsurare a terenului folosind echipamente specializate, precum tachimetrele și GPS-ul. Ei pot lucra în diverse medii, de la zone muntoase la terenuri mlăștinoase sau păduri dense, fiind expuși la diferite condiții meteorologice. În paralel, acestia petrec timp în birouri, unde procesează datele colectate, elaborează hărți și rapoarte, și comunică rezultatele proiectelor către clienți sau colegi. Munca în echipă este frecventă, colaborând cu alți profesioniști, cum ar fi inginerii constructori sau arhitecții, pentru a realiza proiecte complexe. Așadar, mediul de lucru al unui topograf este dinamic și solicitant, cerând abilități tehnice, fizice și de comunicare.

Domenii de activitate

  • Cadastru și delimitare teritorială. Topografii ajută la identificarea proprietăților și la stabilirea limitelor acestora pe hărți, pentru a ști exact cine deține ce teren.

  • Construcții și drumuri. Înainte de a începe construcția unei case sau a unui drum, topografii măsoară și analizează terenul pentru a stabili cele mai bune locuri și modalități de construire.

  • Planificare urbană. Topografii contribuie la dezvoltarea orașelor și a regiunilor, identificând zonele potrivite pentru construcții, parcuri sau alte proiecte.

  • Protecția mediului. Ei colectează date pentru a evalua starea mediului înconjurător și pentru a ajuta la protejarea resurselor naturale, cum ar fi pădurile și râurile.

  • Agricultură. În agricultură, topografii măsoară și analizează terenurile pentru a planifica irigații, drenaje și alte activități agricole.

  • Explorarea minieră. Topografii sunt implicați în explorarea și exploatarea minieră, ajutând la identificarea și evaluarea zăcămintelor de minereuri.

Companii angajatoare în România:

Arcadis Romania; Egis Romania; Darcom Romania; Dicon; Romgeo; Romcadastu; Sistem Cadastre; OMV Petrom; Romgaz; Geotech Romania; Eren Cons; TopoCad; Vian Engineering; GeoEarth; Ubitech Constructii; Skillzor Group.

*Resurse utile: Hipo.ro; Ejobs; Bestjobs

Salariu

Salariul net mediu lunar pentru un topograf în România poate varia în funcție de mai mulți factori, inclusiv experiența profesională, nivelul de educație, locația și industria în care lucrează. Cu toate acestea, în general, un topograf cu experiență medie poate câștiga în jur de 2.500 - 4.500 de lei net lunar. Salariile pot fi mai mari pentru topografii cu experiență și calificări avansate, precum și pentru cei angajați în industria construcțiilor sau a energiei, unde există cerere mare pentru serviciile lor. Este important să menționăm că aceste cifre sunt estimate și pot varia în funcție de situația specifică a pieței muncii în momentul actual.