logo cariere meseriase
powered by tenaris silcotub
Cariere Tehnice
Profile ocupaționale

Operator CNC

Informații generate

Educație
Educație
Studii medii
Salariu mediu
3000-5000 RON
Cod Holland
Cod Holland
RCI (Realist, Convențional, Investigativ)
COR
COR
(Codul Ocupațiilor din România)
722323
Alte Denumiri (RO/EN): Operator CNC (Computer Numerical Control) / CNC (Computer Numerical Control Operator) ; Programator CNC/ CNC Programmer; Operator de angrenaj cu CNC/ CNC Gear Operator; Operator de strung CNC/ CNC Lathe Operator; Operator de mașini CNC/ CNC Machine Operator; Mașinist CNC/ CNC Machinist; Operator frezor CNC/ CNC Mill Operator; Operator de configurare CNC/ CNC Set Up Operator.
*Aceste denumiri evidențiază diferite aspecte ale rolului și pot varia în funcție de industrie, specializare și nivel de experiență.
Un Operator CNC poate realiza:
O oglindă gravată
1. O oglindă gravată
O medalie personalizată
2. O medalie personalizată
O jucărie din lemn personalizată
3. O jucărie din lemn personalizată
O figurina 3D
4. O figurina 3D
Un stativ pentru telefon
5. Un stativ pentru telefon
O husă de protecție pentru laptop
6. O husă de protecție pentru laptop

Descriere

Operatorii CNC sunt esențiali în procesul modern de producție industrială, aducând o contribuție semnificativă în fabricarea precisă și eficientă a unei game variate de produse. Prin intermediul mașinilor cu comandă numerică, acești profesioniști transformă materiale precum metalul, lemnul, sticla sau plasticul în componente și piese complexe, folosind tehnologii avansate. Munca lor începe cu interpretarea desenelor tehnice, după care programează mașinile pentru a executa operațiunile necesare, cum ar fi tăierea, frezarea sau găurirea. De asemenea, monitorizează cu atenție fiecare pas al procesului, asigurându-se că specificațiile exacte sunt respectate. Operatorii CNC lucrează într-un mediu tehnologic, utilizând software specializat pentru a controla mașinile și a transforma planurile de proiect în obiecte reale. De la crearea unor părți complicate pentru avioane sau echipamente medicale la realizarea de componente pentru aparate electronice sau accesorii pentru uz casnic, operatorii CNC transformă ideile în realitate cu precizie și eficiență. Prin munca lor, acești specialiști contribuie la progresul și diversitatea industriei de producție, asigurându-se că produsele pe care le folosim în viața de zi cu zi sunt făcute cu atenție și profesionalism.

Crezi că ai abilitățile și calitățile unui Operator CNC?

  • Știi matematică. Poți să faci calcule simple și să lucrezi cu măsurători precise, precum lungimea și lățimea unui obiect.

  • Ești atent/ă la detalii. E important să fii atent/ă la toate detaliile pentru a evita greșelile și pentru a face obiectele exact așa cum au fost proiectate.

  • Ai o gândire analitică. Poți gândi logic și găsești soluții atunci când te confrunți cu o problemă în timpul fabricării unui obiect.

  • Ai abilități tehnice. Presupune să știi cum să folosești unelte și mașini speciale pentru a crea obiecte.

  • Ai dexteritare manuală. Te pricepi să manevrezi cu grijă și precizie uneltele și materialele folosite în prelucrare.

  • Înțelegi tehnologia. Iți dai seama cum funcționează mașinile inteligente și programele pe care le folosești în timpul fabricării.

  • Ai capacitatea de a învăța rapid. E important să poți învăța repede lucruri noi și tehnologii noi pentru a rămâne la curent cu schimbările.

  • Ești responsabil/ă. Ești serios/ă și respecți regulile de siguranță în timpul lucrului într-o fabrică sau atelier.

  • Comunici eficient. E important să poți comunica clar cu ceilalți colegi și cu supervizorii tăi când lucrați împreună.

  • Faci față dificultăților. Rămâi calm/ă și concentrat/ă chiar și atunci când lucrurile devin agitate sau când ai termene limită strânse.

Atribuțiile tipice ale unui Operator CNC

Ti-ar plăcea să poți face astfel de activități?

  • Programezi mașinile cu comandă numerică. Operatorul CNC "învață" mașina cum să execute operațiuni precum tăierea sau frezarea. Acesta introduce instrucțiuni în computer, iar mașina le realiezează.

  • Faci setarile necesare. Înainte de a începe producția, operatorul pregătește mașina. Acesta verifică uneltele, reglează măsurătorile și se asigură că totul este în ordine.

  • Urmărești procesul de producție. Pe durata fabricației, operatorul supraveghează mașina pentru a se asigura că totul merge bine. Dacă apare vreo problemă, se va ocupa să o rezolve.

  • Verifici calitatea execuției. Operatorul verifică piesele fabricate pentru a se asigura că sunt bune. Acesta poate utiliza instrumente de măsurare pentru a evalua calitatea.

  • Interpretezi desenele tehnice. Operatorul citește și înțelege desenele tehnice sau modelele, care sunt ca niște hărți pentru mașină. Acestea arată cum să fie realizate piesele.

  • Verifici mașinile. Operatorul are grijă de mașină, efectuând întreținerea regulată și asigurându-se că funcționează corespunzător.

  • Colaborarezi cu colegii din echipă. Uneori, operatorii CNC lucrează împreună cu alți colegi pentru a asambla sau completa produsele finale.

  • Rezolvi problemele apărute. Dacă ceva nu merge bine, operatorul trebuie să identifice problema și să găsească soluții pentru a o rezolva.

Cum poți deveni Operator CNC?

Educație

Pentru a deveni operator CNC, nu este necesar să parcurgi studii universitare. Majoritatea operatorilor CNC au absolvit liceul și au cunoștințe de bază în matematică și științe iar apoi au urmat un curs de calificare cu o durată de cel putin 6 luni. Un astfel de program oferă cunoștințe practice și abilități tehnice necesare pentru operarea mașinilor CNC.

Unde poți lucra ca Operator CNC?

Mediul de lucru

Mediul de lucru pentru un operator CNC este în general într-un atelier sau o fabrică modernă, unde mașinile cu comandă numerică (CNC) sunt folosite pentru prelucrarea materialelor. Operatorul lucrează într-un spațiu bine organizat, echipat cu diverse mașini CNC, instrumente și echipamente de măsurare. Acestea pot include strunguri CNC, freze, mașini de găurit și altele. Operatorul interacționează cu computere și software specializat pentru a programa și controla mașinile. Este important să respecte normele stricte de siguranță, deoarece lucrează cu unelte și mașini puternice. Comunicarea în echipă este adesea esențială, deoarece operatorii CNC pot colabora cu ingineri, tehnicieni și alți colegi pentru a asigura procesul de fabricație eficient și de calitate. Mediul poate fi uneori zgomotos, iar operatorii trebuie să fie atenți la detalii pentru a asigura precizia prelucrării materialelor și a evita erorile în producție. Pe măsură ce tehnologia avansează, operatorii CNC trebuie să fie pregătiți să învețe și să se adapteze la noile tehnologii și mașini CNC care intră în uz.

Domenii de activitate

Operatorii CNC lucrează într-o varietate de domenii și industrii, contribuind la crearea diferitelor produse pe care le folosim în viața de zi cu zi:

  • Industria auto.Operatorii CNC contribuie la fabricarea componentelor pentru mașini și vehicule, cum ar fi piese ale șasiului sau ale motorului.

  • Aeronautică. În acest domeniu, operatorii CNC produc piese pentru aeronave sau pentru utilizare în industria spațială, contribuind la realizarea structurilor ușoare și rezistente.

  • Electronică. Operatorii CNC sunt implicați în producția de componente electronice, precum carcase de dispozitive, plăci de circuit, sau alte elemente esențiale pentru dispozitive electronice.

  • Industria medicală. În acest domeniu, operatorii CNC contribuie la fabricarea instrumentelor medicale, precum dispozitive pentru chirurgie sau componente pentru echipamente de diagnostic.

  • Mobilă și decorațiuni. Operatorii CNC pot crea piese complexe pentru mobilă sau decorațiuni interioare, aducând unicitate și precizie în design.

  • Energie și utilități. Operatorii CNC produc componente pentru echipamente utilizate în industria energetică, cum ar fi turbine sau echipamente pentru producția de energie regenerabilă.

  • Divertisment. În acest domeniu, operatorii CNC pot contribui la producerea componentelor pentru jucării sau pentru parcuri de distracții, aducând bucurie și creativitate în lumea copiilor.

  • Industria navală. Operatorii CNC pot fabrica piese esențiale pentru construcția navelor și a echipamentelor marine.

Acestea sunt doar câteva exemple, iar domeniile de activitate ale operatorilor CNC sunt diverse și în continuă creștere odată cu evoluția tehnologică.

Companii angajatoare in România:

Tenaris Silcotub; Alro; Dedeman; Continental; Siemens; Dacia (Groupe Renault); Ford Romania; Bosch; Flextronics Global Services and Solutions Romania ; Mechel Târgoviște; Eaton Industries Manufacturing S.R.L.; Leoni Wiring Systems Arad; Prima Electro ; Elster Rometrics(Honeywell); Whirlpool Romania SRL; TRW Automotive Romania SRL (ZF Group); DeLonghi Romania; Arctic; Stentor Industries; Alseca Engineering; Premium AEROTEC; Nordtec Romania; Bilka Steel; Stecher Metronics; Emerson.

*Resurse suplimentare: Ejobs; Bestjobs

Salariu

Salariul mediu net pentru un operator CNC în România se situează, în general, în intervalul de 3000 - 5.000 de lei pe lună, dar aceste cifre pot varia în funcție de experiență, tipul de utilaje și industrie. Pentru a obține informații mai precise și actualizate despre salariile din domeniu, este recomandat să consulți anunțurile de angajare, site-urile companiilor sau să discuți cu profesioniști din industrie.

*Aceste cifre sunt estimări generale, iar salariul real poate fi influențat de mai mulți factori, inclusiv cererea și oferta de pe piața muncii și politica salarială a companiei angajatoare.

*Resursa suplimentara: Paylab.ro