logo cariere meseriase
powered by tenaris silcotub
Cariere Tehnice
Profile ocupaționale

Inginer proiectant construcții

Informații generate

Educație
Educație
Studii universitare
Salariu mediu
4000-8000 RON
Cod Holland
Cod Holland
RIC (Realist, Investigativ, Convențional)
COR
COR
(Codul Ocupațiilor din România)
214208
Alte Denumiri (RO/EN): Inginer Proiectant Construcții / Civil Engineer; Specialist în Proiectarea Construcțiilor/Construction Design Specialist; Proiectant de structuri/Structural Engineer; Inginer Constructor Proiectant/Construction Engineer; Expert în Proiectarea Construcțiilor/Construction Design Expert; Arhitect Inginer Constructor/ Construction Engineer; Proiectant de Structuri și Construcții/Structural and Construction Designer.
*Aceste denumiri evidențiază diferite aspecte ale rolului și pot varia în funcție de industrie, specializare și nivel de experiență.
Un Inginer proiectant construcții poate realiza:
Structura unei case
1. Structura unei case
Clădiri pentru magazine sau birouri
2. Clădiri pentru magazine sau birouri
Parcări subterane
3. Parcări subterane
Poduri și pasarele
4. Poduri și pasarele
Stadioane
5. Stadioane

Descriere

Inginerul proiectant își începe activitatea cu etapa de proiectare, unde utilizează cunoștințe tehnice și creativitate pentru a da viață conceptelor. Acesta decide cum să dispună structurile, ce tipuri de materiale să fie utilizate și cum să fie integrate în proiect. Detaliile din planurile sale trebuie să fie suficient de clare și complete, astfel încât constructorii să poată implementa proiectul în mod corespunzător. Inginerul proiectant rămâne implicat pe parcursul construcției, vizitând șantierul și colaborând cu echipa de construcție. Acesta trebuie să se asigure că totul este realizat conform planului și să rezolve orice problemă sau ajustare necesară. Responsabilitatea sa include și verificarea respectării standardelor de siguranță și a reglementărilor locale. Un alt aspect important al muncii unui inginer proiectant este adaptabilitatea la provocările specifice fiecărui proiect. Fie că este vorba de condiții de teren dificile, cerințe speciale de siguranță sau orice altă particularitate, inginerul trebuie să găsească soluții tehnice și să-și ajusteze planurile pentru a se potrivi circumstanțelor.

În concluzie, inginerul proiectant este un profesionist cheie în procesul de construcție, având un rol crucial în transformarea ideilor inițiale în structuri solide și funcționale. Prin cunoștințele și abilitățile sale, acesta contribuie la realizarea proiectelor de construcții într-un mod eficient, sigur și conform cu normele tehnice.

Crezi că ai abilitățile și calitățile unui Inginer Proiectant Construcții?

  • Îți plac matematica, fizica și chimia. Este important să îți placă să lucrezi cu cifre și să înțelegi principiile științifice care stau la baza construcțiilor.

  • Ești creativ/ă și poți gândi logic. Adesea, trebuie să gândești creativ pentru a rezolva probleme și să poți analiza logic diverse situații.

  • Te descurci cu desenul tehnic și calculatorul. E important să înveți să folosești programe de desen asistat pe calculator (CAD) și să ai abilități de desen tehnic.

  • Ești o fire comunicativă. Iți poți explica ideile și comunici eficient cu colegii și alte persoane, inclusiv prin desene și scheme.

  • Ai un program organizat. Este important să știi să îți organizezi timpul, mai ales când ai termene strânse de respectat.

  • Ești atent/ă la detalii. Trebuie să fii atent/ă la detalii pentru a evita greșelile care pot afecta construcția.

  • Te poți adapta ușor la schimbări. Industria construcțiilor poate fi schimbătoare, iar tu trebuie să poți să te adaptezi la noile condiții și cerințe ale proiectelor.

  • Ai un interes ridicat pentru construcții. Ca sa devii inginer proiectant este important fii curios să înveți cum se construiesc clădirile și structurile.

  • Ești responsabil/ă și respecți regulile. Trebuie să fii responsabil și să respecți regulile și standardele profesionale pentru a construi cladiri si structuri sigure.

  • Ești deschis/ă să înveți tot timpul ceva nou. Deoarece tehnologia și regulamentele se schimbă, este important să fii deschis să înveți mereu și să îți actualizezi cunoștințele.

Atribuțiile tipice ale unui Inginer Proiectant

Ti-ar plăcea să poți face astfel de activități?

Un Inginer Proiectant în construcții are următoarele atribuții:

  • Desenează planuri. Creează planuri și desene detaliate pentru structurile clădirilor, punând accent pe rezistența și siguranța acestora.

  • Alege materialele de constructii. Decide ce materiale să folosească pentru construcție, ținând cont de cum vor fi rezistente și de ce e nevoie pentru proiect.

  • Face calcule tehnice. Folosește matematica pentru a stabili dacă ceea ce construiește va fi suficient de puternic și sigur.

  • Utilizeză tehnologia. Folosește programe de proiectare asistată de calculator (CAD) pentru a crea modele tridimensionale și planuri detaliate.

  • Lucrează în echipă. Colaborează cu alți specialiști, cum ar fi arhitecți, ingineri electromecanici sau constructori, pentru a asigura integrarea corectă a elementelor structurale în proiect.

  • Supervizează construcția. Merge pe șantier pentru a vedea cum progresează construcția și pentru a se asigura că totul merge conform planului.

  • Rezolvă problemele apărute. Găsește soluții la orice probleme care apar în timpul construcției.

  • Respectă regulile. Se asigură că totul este construit în conformitate cu regulile și standardele stabilite.

  • Gestionează resursele. Administrează banii și oamenii implicați în construcție pentru a asigura succesul proiectului.

  • Realizează documentația tehnică. Elaborează documentație tehnică detaliată, inclusiv planuri, specificații și rapoarte, pentru a ghida întregul proces de construcție.

  • Anticipează riscurile. Identifică potențialele probleme și gândește strategii pentru a le evita sau gestiona.

  • Învață permanent. Rămâne la curent cu evoluțiile din domeniul ingineriei și construcțiilor, participând la cursuri de formare, îmbunătățindu-și abilitățile în mod continuu.

Cum poți deveni Inginer Proiectant?

Educație

Pentru a deveni un inginer proiectant în construcții, este necesar să parcurgi anumite etape de studiu. Alege un liceul cu profil real. În timpul liceului, concentrează-te pe materiile științifice și matematice, cum ar fi matematica, fizica și chimia. Acestea vor constitui baza pentru studiile superioare în inginerie.După absolvirea liceului, urmează o facultate de inginerie civilă sau arhitectură. În cadrul acestor programe, vei studia principiile ingineriei, proiectarea structurală, materialele de construcții, tehnologii CAD (Computer-Aided Design), fizică și matematică aplicată. Ulterior poti aleg un program de masterat în domeniul ingineriei structurale sau proiectării construcțiilor pentru a-și aprofunda cunoștințele și a te specializa.

*Resurse utile: Registrul National al Calificarilor din Romania; Optiuni.ro; admitereliceu.ro

Unde poți lucra ca Inginer Proiectant?

Mediul de lucru

Inginerul proiectant în construcții lucrează într-un mediu complex, atât la birou cât și pe șantierul de construcție. În birou, petrece o parte semnificativă a timpului la calculator, folosind software specializat pentru proiectarea și modelarea structurilor. Aici, interacționează cu colegii de echipă, inclusiv arhitecți și alți ingineri, colaborând la dezvoltarea planurilor și modelelor. În etapele de proiectare și planificare, participă la reuniuni și prezentări pentru a discuta progresul proiectului. Pe șantierul de construcție, inginerul proiectant monitorizează implementarea planurilor, oferă asistență tehnică, verifică dacă sunt respectate specificațiile și rezolvă eventualele probleme care pot apărea în timpul construcției. De asemenea, este expus la termene limită strânse și poate lucra sub presiune pentru a asigura succesul proiectului. În cadrul acestui mediu dinamic, inginerul proiectant trebuie să fie adaptabil și să rămână actualizat cu cele mai recente tehnologii și practici din domeniul construcțiilor prin participarea la activități de formare continuă.

Domenii de activitate

Inginerii proiectanți în construcții pot lucra în diferite locuri și se pot implica în proiecte variate. Iată câteva domenii în care aceștia își pot desfășura activitatea:

  • Case și apartamente. Ajută la proiectarea și construirea caselor și apartamentelor în care oamenii locuiesc.

  • Magazine și birouri. Contribuie la proiectarea spațiilor comerciale, precum birouri și magazine.

  • Drumuri și poduri. Lucrează la proiectarea și construirea drumurilor, autostrăzilor și podurilor pe care circulăm.

  • Sisteme de apă și canalizare. Ajută la dezvoltarea sistemelor care aduc apa la casele noastre și elimină apa uzată.

  • Repararea și îmbunătățirea clădirilor: Ajută la renovarea și îmbunătățirea clădirilor deja existente.

  • Instalații electrice și încălzire. Se ocupă de proiectarea sistemelor electrice și de încălzire în clădiri.

  • Energie sustenabilă. Contribuie la proiectarea clădirilor care utilizează energie verde și resurse durabile.

  • Rezistența la cutremure. Ajută la proiectarea clădirilor care pot rezista la cutremure.

  • Zone de coastă. Se ocupă de construcții în zonele de coastă, cum ar fi docurile și digurile.

Companii angajatoare în România:

Arcadis, Tehnic Asist, PMB Design, Planwerk, Tehnic Proiect, Dicon Structural Engineers, Proiect București, Systra, ICPE SA, Conarg, Eptisa Romania, Trans Project Company, SC Ingenia Proiect, Doxa Proiect, Arhicons Group, Ove Arup & Partners International Ltd, Contrast Management Consulting, Romstrade Engineering, Proiect Asti, DLH Park Construction.

*Resurse utile: Hipo.ro; LinkedIn; Ejobs; Bestjobs

Salariu

Salariul net lunar pentru un inginer proiectant în construcții în România poate varia în funcție de mai mulți factori. Pentru cei cu experiență limitată sau începători, salariile pot începe de la aproximativ 3.000 până la 6.000 de lei net lunar. Pe măsură ce câștigă experiență, inginerii proiectanți cu 2-5 ani de activitate pot ajunge la salarii între 6.000 și 10.000 de lei net lunar. Pentru cei cu experiență avansată de 5 ani sau mai mult, salariile pot depăși 10.000 de lei net lunar. Aceste cifre sunt doar estimări generale, iar variabilele precum locația, compania și beneficiile adiționale pot influența semnificativ remunerația totală. Este recomandabil să se facă o cercetare suplimentară sau să se discute direct cu angajatorii pentru a obține informații precise legate de salarii în domeniul ingineriei construcțiilor în România.

*Resursă suplimentară: paylab.ro