logo cariere meseriase
powered by tenaris silcotub
Cariere Tehnice
Profile ocupaționale

Frigotehnist

Informații generate

Educație
Educație
Studii medii/Curs de calificare
Salariu mediu
3000-5000 RON
Cod Holland
Cod Holland
REC (Realist, Intreprinzător, Convențional)
COR
COR
(Codul Ocupațiilor din România)
712701
Alte Denumiri (RO/EN): Tehnician Frigotehnist/ Refrigeration Technician; Mecanic Frigotehnist/ Refrigeration Mechanic; Specialist în Instalații Frigorifice/ Refrigeration Systems Specialist.
*Aceste denumiri evidențiază diferite aspecte ale rolului și pot varia în funcție de industrie, specializare și nivel de experiență.
Un Frigotehnist poate realiza:
Verifică și repară frigiderele din supermarket
1. Verifică și repară frigiderele din supermarket
Repară aerul condiționat din apartament
2. Repară aerul condiționat din apartament
Montează sisteme de racire industrială într-o fabrică de inghețată
3. Montează sisteme de racire industrială într-o fabrică de inghețată
Verifică și repară instalațiile de răcire din mașinile frigorifice care livrează alimente
4. Verifică și repară instalațiile de răcire din mașinile frigorifice care livrează alimente

Descriere

Un frigotehnist este o persoană specializată în lucrul cu echipamentele care mențin temperaturi scăzute, precum frigiderele, congelatoarele și sistemele de aer condiționat. Ei se ocupă de instalarea, repararea și întreținerea acestor echipamente. De exemplu, atunci când un magazin nou are nevoie de un frigider mare pentru a-și păstra alimentele proaspete, frigotehnistul vine și îl instalează, asigurându-se că funcționează corect și menține temperatura adecvată. De asemenea, când echipamentele existente întâmpină probleme, precum scurgeri sau piese stricate, frigotehnistul vine să le repare. În plus, el reglează și monitorizează temperaturile pentru ca alimentele să fie depozitate în condiții optime. Pe lângă aceste aspecte tehnice, frigotehnistul oferă și sfaturi clienților despre modul corect de utilizare și întreținere a echipamentelor. În concluzie, frigotehnistul este un fel de „expert al frigului”, asigurându-se că echipamentele funcționează corespunzător pentru a ne bucura de confortul și beneficiile acestora în viața de zi cu zi.

Crezi că ai abilitățile și calitățile unui Frigotehnist?

Dacă ești elev și îți dorești să devii frigotehnist, este important să dezvolți anumite calități și abilități încă din timpul școlii. Iată câteva dintre acestea:

  • Interes și pasiune pentru tehnică. Fii deschis să înveți despre modul în care funcționează echipamentele de răcire și să te implici în rezolvarea problemelor tehnice.

  • Abilități tehnice de bază. Invață matematică și fizică, deoarece aceste discipline sunt fundamentale în domeniul frigotehnic. În plus, practică lucrul cu mâinile și familiarizează-te cu utilizarea uneltelor și a echipamentelor tehnice.

  • Atenție la detalii. Fiindcă munca unui frigotehnist implică adesea lucrul cu piese mici și proceduri precise, este important să fii atent la detalii și să ai o capacitate bună de observație.

  • Curiozitate și dorință de învățare. Fiindcă tehnologiile și practicile din domeniul frigotehnic sunt în continuă schimbare, fii deschis să înveți mereu lucruri noi și să te adaptezi la noile tehnologii și proceduri.

  • Comunicare și relaționare. Dezvoltă abilități bune de comunicare și relaționare, deoarece vei lucra adesea cu colegi de echipă și clienți. Fii capabil să comunici clar și să lucrezi eficient în echipă.

  • Responsabilitate și etică profesională. Demonstrează responsabilitate și etică în tot ceea ce faci. Fiindcă munca ta poate afecta siguranța și sănătatea altor persoane, este important să fii conștient de responsabilitatea ta profesională.

  • Gândire analitică și rezolvare de probleme. Dezvoltă abilități de gândire analitică și rezolvare de probleme. Fii capabil să analizezi situațiile complexe și să găsești soluții pentru problemele întâlnite în domeniul frigotehnic.

Atribuțiile tipice ale unui Frigotehnist

Ți-ar plăcea să poți face astfel de activități?

  • Instalarea echipamentelor. Un frigotehnist instalează frigidere, congelatoare și alte echipamente de răcire în locațiile dorite, cum ar fi magazine alimentare sau restaurante. El se asigură că aceste echipamente sunt conectate corect și funcționează în mod corespunzător.

  • Repararea și întreținerea echipamentelor. Atunci când un frigider sau un sistem de aer condiționat se defectează, frigotehnistul vine să îl repare. El poate repara piesele stricate, înlocui componente sau efectua alte reparații necesare.

  • Diagnosticarea problemelor. Când un echipament nu funcționează corect, frigotehnistul trebuie să identifice problema. Aplică ceea ce a învățat pentru a diagnostica defecțiunile și pentru a găsi soluții adecvate pentru remedierea acestora.

  • Verificarea și reglarea temperaturilor. Frigotehnistul se asigură că temperaturile echipamentelor de răcire sunt setate corect. El monitorizează și ajustează sistemele pentru a menține temperaturile dorite, asigurându-se că alimentele sau alte produse sunt păstrate în condiții optime.

  • Lucrul cu substanțe refrigerante. Frigotehnistul lucrează cu substanțe chimice speciale numite refrigerante, care ajută la răcirea echipamentelor. El manipulează aceste substanțe în condiții de siguranță și este responsabil pentru gestionarea adecvată a acestora conform regulamentelor și standardelor de siguranță.

  • Asistență clienți. Frigotehnistul oferă asistență clienților în ceea ce privește întreținerea echipamentelor de răcire și oferă sfaturi pentru utilizarea corectă a acestora. El răspunde la întrebări și oferă informații despre funcționarea echipamentelor respective.

Cum poți deveni Frigotehnist?

Educație

Pentru a deveni frigotehnist trebuie sa termini un liceu sau un colegiu tehnic si sa urmezi un curs autorizat de calificare profesională ca Tehnician Frigotehnist.

*Resurse utile: admitereliceu.ro

Unde poți lucra ca Frigotehnist?

Mediul de lucru

Mediul de lucru al unui frigotehnist este divers și dinamic, influențat de industria în care activează și de tipul proiectelor la care participă. Frigotehnistii pot fi implicați într-o varietate de activități, de la instalarea și întreținerea echipamentelor de răcire la diagnosticarea și remedierea problemelor tehnice. Aceștia lucrează adesea pe teren, în diverse locații precum fabrici, magazine alimentare, restaurante sau clădiri comerciale. Deplasările frecvente pe teren pot fi o caracteristică comună a profesiei, iar frigotehnistii pot fi expuși la temperaturi extreme în timpul lucrului cu echipamente de răcire. Utilizarea instrumentelor și echipamentelor speciale este parte integrantă a activității lor zilnice, iar interacțiunea cu clienții și colegii de echipă este esențială pentru a asigura finalizarea cu succes a proiectelor. Respectarea strictă a normelor de siguranță și a procedurilor este vitală în acest domeniu, deoarece frigotehnistii lucrează cu echipamente și substanțe care pot prezenta riscuri. Flexibilitatea în ceea ce privește programul de lucru poate fi necesară, iar capacitatea de a lucra eficient în situații diverse și uneori sub presiune este o trăsătură valoroasă pentru un frigotehnist.

Domenii de activitate

  • Industria alimentară. Frigotehnistii sunt esențiali în industria alimentară pentru instalarea și întreținerea echipamentelor de răcire folosite pentru păstrarea alimentelor proaspete, cum ar fi frigiderele, congelatoarele și camerele frigorifice din supermarketuri, depozite și restaurante.

  • Climatizare și ventilație. Sunt implicați în instalarea și întreținerea sistemelor de climatizare și ventilație pentru clădiri comerciale și rezidențiale, precum și pentru birouri, spitale, școli și alte facilități.

  • Industria farmaceutică. Sunt responsabili de instalarea și întreținerea echipamentelor de răcire utilizate pentru stocarea medicamentelor și altor produse sensibile la temperatură.

  • Procesarea și conservarea alimentelor. Pot lucra în facilități de procesare a alimentelor și fabrici de conserve, unde sunt necesare echipamente de răcire și congelare pentru prelucrarea și conservarea alimentelor.

  • Transport și logistică. Sunt implicați în instalarea și întreținerea sistemelor de răcire și refrigerare pentru vehiculele de transport refrigerate, cum ar fi camioanele și containerele frigorifice, utilizate pentru transportul alimentelor și altor produse sensibile la temperatură.

  • Industria petrolului și gazelor. Frigotehnistii sunt implicați în instalarea și întreținerea echipamentelor de răcire și refrigerare utilizate în procesul de extracție, rafinare și stocare a petrolului și gazelor naturale.

  • Industria chimică. Pot fi implicați în instalarea și întreținerea echipamentelor de răcire utilizate în procesele chimice și petrochimice, unde este necesar controlul temperaturii pentru anumite reacții chimice și procese de producție.

Companii angajatoare în România:

Carrefour, Metro, Auchan, Kaufland, Lidl, Mega Image, Daikin, Carrier, Mitsubishi Electric, Fujitsu, Danfoss, Climaveneta, Frigotehnica, DHL, DB Schenker, TNT, Gebrüder Weiss, Roplasto, Termocontrol, Frigo Masters, Arctic S.A., Electrolux Romania, Heintel Tehnica Frig, ICS Cool Energy etc.

*Resurse utile: Ejobs; Bestjobs; Hipo.ro;

Salariu

Salariul mediu lunar net pentru un frigotehnist în România poate varia în funcție de nivelul de experiență, locație, dimensiunea companiei și alte factori. Cu toate acestea, în general, un frigotehnist cu experiență poate avea un salariu mediu lunar net cuprins între 2500 și 4500 de lei. Este important să reținem că aceste cifre sunt estimative și pot varia în funcție de circumstanțe individuale și de piața muncii din România.